Ректор УКУ Тарас Добко поділився на своїй сторінці в ФБ своїм баченням того, хто і як має інвестувати в освіту.
П’ятого липня мав нагоду взяти участь в панельній дискусії про інвестиції в освіту на International Invest Summit. Jazz Business у Львові.
Мої меседжі були прості. Гроші мають значення. Не тільки й не завжди гроші мають значення. Український Стенфорд можна створити – якщо це стане справою всіх, а не лише ентузіастів.
Сьогодні українські університети конкурують за талант не стільки між собою, скільки із закордонними університетами. Це – нерівна конкуренція. Державний бюджет на всю освіту в Україні у 2025 році складає близько 200 млрд грн. Це менше ніж річний бюджет Стенфордського університету – 8 млрд дол. На вищу освіту в Україні держава виділяє 55 млрд грн. Це менше ніж річний бюджет стратегічного партнера УКУ в Америці Університету Нотр-Дам (1,7 млрд дол.). Собівартість навчання одного студента в УКУ складає 4 200 дол. на рік. Припускаю, що в державних ЗВО вона нижча. Інвестиції в навчання одного студента в країнах Організації економічного співробітництва та розвитку складають від 13 до 28 тис. дол. на рік. Навіть якщо станеться диво й інвестиції у вищу освіту в Україні зростуть уп'ятеро, все одно доведеться діяти в умовах асиметричної конкуренції. Тож краще вже зараз думати, як грати асиметрично...
Кажуть, що якщо проблему можна вирішити грошима, це не проблема, а витрати. Що хочу цим сказати? Не кожну проблему в українських університетах можна вирішити вливанням грошей. Є проблеми на ментальному рівні, які потребують зміни мислення. Наприклад, переорієнтація на impact-driven mindset.
Також маю на увазі, що коли ми говоримо про інвестиції в освіту, важливо говорити не тільки про гроші. А й про візію, про усвідомлення суспільної ролі бізнесу, про увагу. А тому інвестиції бізнесу в освіту означає усвідомлене використання всіх можливих форматів взаємодії та співпраці. А їх є чимало і для кожного бізнесу можна підібрати, що йому найбільше пасує.
Ось перелік можливих форматів такої співпраці за принципом позитивної суми (win-win):
- участь бізнесу в наглядових радах університетів, а представників університетів в бізнес-кластерах;
- участь бізнесу в розробці освітніх програм, професійних стандартів та кваліфікацій;
- залучення викладачів-практиків з бізнесу;
- участь бізнесу в університетських ярмарках кар'єри та співпраця з центрами кар'єри;
- створення на базі університетів сучасник лабораторій і проведення на замовлення бізнесу різних тестувань;
- дуальна освіта;
- R&D;
- Lifelong Learning для працівників бізнесу;
- участь у створенні окремих шкіл (наприклад, бізнес-шкіл)
- розвиток екосистеми підприємництва.
І останнє, важливо усвідомити, що якісна освіта коштує дорого. В Україні багато років культивувалась думка про слабкий рівень освіти (в тому числі бізнесом, коли замість того щоб впливати на якість освіти та інвестувати в університети, бізнес починав сам створювати різні корпоративні навчальні центри – хоча це й не його бізнес). І навіть зараз, коли є університети outliers, причому й у приватній освіті, ми й далі мусимо боротись з тим дивним сприйняттям/стереотипами, що освіта в Україні погана. А тому, мовляв, має бути безплатною, хоч за навчання в університеті закордоном готові платити.
Держава не скоро матиме стільки грошей, щоб перетворити якість освіти з проблеми у витрати. Ми можемо виграти змагання з іншими країнами, якщо знайдемо іншу модель для створення українських стенфордів. Вірю, що це можливо. Але лише тоді коли це буде справою всіх. На зразок того, як в 60-х роках минулого століття українська діаспора спромоглася на глобальний здвиг зі збору ресурсів на створення українського наукового інституту в Гарварді.
Для перемоги та відновлення України нам потрібні розумні люди з характером і найсучасніші технології. Без інвестицій в освіту буде продовжуватися відтік талантів і поглиблення демографічної кризи. Без інвестицій в освіту є ризик втратити суверенність у важливих ділянках суспільного та економічного розвитку. Тому треба інвестувати в українську освіту.
Освіта є справою всіх і кожного!
{{read_more|Читайте також| 7067, 7031}}
Джерело фото Depositphotos
Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram