Osvitanova.com.ua

В одній з українських шкіл молода вчителька переживала ситуацію відвертого мобінгу. По-перше, їй постійно віддавали години колег на заміну, навіть якщо її робочий день уже закінчувався. По-друге, вона примусово виконувала роль педагога-організатора. По-третє, не мала навіть власного столу в учительській, щоб перевіряти роботи чи готуватися до уроків – дирекція мотивувала це тимчасовими незручностями.

У чому тут головна проблема? У тому, що вчителька не мала посадової інструкції. І це реальна історія.

ЩО МАЄ ЗНАТИ І МАТИ ВЧИТЕЛЬ

Як таке може бути, що вчитель у державній школі не має посадової інструкції? На жаль, це може статися будь з ким. До нас у безкоштовну консультацію вчителів надходять питання, які можна було би легко попередити, якщо знати свої права та документи, де їх шукати.

Учителю важливо не просто на словах обговорити свої умови праці, а вичитати їх, ретельно ознайомитися та розуміти, де ставити свій підпис. Адже саме від цього залежать комфорт і умови праці. А головне – можливість не відволікатися від роботи з дітьми.

“Я лише підписала документ, що ознайомлена зі своїм навантаженням. Але, як виявилося, мені поставили меншу кількість годин, ніж 18 – і тепер мотивують усе тим, що я ж підписала наказ”, – каже Ірина, учителька географії в загальноосвітній школі.

Запам’ятайте, що ваше навантаження може бути меншим за 18 годин виключно у випадку, якщо ви дали письмову згоду на це. Не просто ознайомилися, а погодилися. У жодному іншому випадку ніхто не має права забрати у вас години.

Аби подібних історій не траплялося – учителям варто знати, як захистити себе.
 

Читайте також: За що цькують учителів? Як зупинити булінг вчителів 

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ДОПОМОЖУТЬ З ВАШИМИ ПРАВАМИ

1. Обов’язково вивчіть (і взагалі перевірте наявність) свою посадову інструкцію. Здається, що це очевидно. Але згадайте історію на початку – інколи краще зайвий раз пересвідчитися, що ця інструкція є, вона актуальна та ви її вичитували.

2. Перегляньте Інструкцію про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти. Так, вона чималенька і звучить формально, а деякі пункти необхідно перечитувати кілька разів. Але саме в ній ви знайдете відповіді про свою зарплатню – наприклад, скільки вам мають додати за класне керівництво, перевірку робіт та заміну колег.

3. Не зайве – перечитати Типове положення про атестацію педагогічних працівників. Саме там ви знайдете відповіді і про позачергову атестацію, і про те, хто та як може подавати на неї заяви й коли взагалі можна її проходити.

“Наш міський відділ освіти забороняв директору відправляти мене на позачергову атестацію. І так не лише зі мною. Як виявилося згодом, просто це було для них незручно. Але і я, і мої колеги мали повне право проходити ці атестації”, – розповідає Тетяна, учителька математики в районній школі.

4. Час від часу зазирайте у Статут школи. Звісно, для цього доведеться попросити його в адміністрації. Але принаймні ви маєте знати, про що в ньому йдеться. Адже є ряд питань, які вирішують виключно на рівні вашого навчального закладу. І тут уся влада в руках дирекції. Аби для вас нічого не стало несподіванкою, будьте озброєні знаннями та володійте ситуацією.

5. Якщо ви взяли на себе відповідальність класного керівника – хоча б одним оком перегляньте Положення про класного керівника. Час на прочитання – 5 хвилин, але там є всі обов’язки та ваші законні права.

6. І ще один універсальний корисний документ, яким чомусь часто нехтують, а дарма – Закон “Про охорону праці”. Тут, наприклад, можна знайти відповіді на запитання, чи можна вам мати додаткові години роботи, якщо уже є ставка та ще й пів ставки зверху? Спойлер – можна. А все інше шукайте в законі.

Читайте також: 9 питань про обов’язки класного керівника 

Звісно, є цілий стос документів – і навчальні плани, і різні “порядки”. Але для того, щоб більше знати і розуміти, вам достатньо паперів, перерахованих вище. І не забувайте, що ви завжди маєте право подавати заяви директорам про випадки мобінгу чи булінгу, вимагати проведення розслідувань складних ситуацій, звертатися до департаменту чи управління освіти своєї місцевості та навіть спонукати перевірки.

Але нехай краще подібних ситуацій у школах буде менше, а поваги до вчителів та їхньої роботи – більше. Якщо у вас виникають будь-які юридичні запитання, ставте їх на proshkolu.com.

Поширити у соц. мережах: