Резолюцією Генасамблеї ООН у грудні 2017 року 23 вересня було оголошено Міжнародним днем жестових мов. Розберімося, чим відрізняється жестова мова від мови жестів, чи варто вчити її людям без порушень слуху і які є можливості вивчити жестову мову на онлайн-курсах.
Мова жестів та жестова мова – різні поняття. Знання мови жестів надає можливість краще зрозуміти наміри і настрій людини через інтерпретацію її рухів, жестів чи пози. А от мова, на якій спілкуються люди з порушеннями слуху, називається жестовою мовою. Ви, напевне, бачили, процес спілкування жестовою мовою, це відтворення рухів руками, які означають букви, слова і речення.
Розробником жестової мови вважається французький аббат Шарль-Мішель де Л’Епе, який у 1760 році заснував у Парижі Інститут глухих.
Вивчення жестової мови починається з дактиля (абетки). Кожна літера відповідає комбінації пальців правої долоні. Дактиль використовується для імен, географічних назв та тих слів, які ви не знаєте, як показати жествоою мовою. Потім вивчаються слова і цілі речення, які найчастіше використовуються у повсякденному житті. Звісно, що «говорити» або показувати слова по буквах займає багато часу, тому в жестовій мові є загальноприйняті позначення слів, виразів та речень.
Ставлення до людей з вадами слуху в нашій країні почало змінюватись. Колеги з ГО «Відчуй» визначили декілька причин, чому жестова мова привертає увагу і навіть стає модною.
Повага до людей. Можливо, для когось це не є вагомою причиною, і тут кожен вирішує сам для себе. Але чим більше людей будуть мати базові навички спілкування жестовою мовою, тим комфортнішим буде життя людей з вадами слуху. Про таке можна і потрібно мріяти – тенденція в цьому напрямку вже є.Отже, чи варто вчити жестову мову – вирішувати вам. Уявіть собі, якщо одного разу у метро, в парку або в звичайному кафе ви зустрінете людину, яка вас не може почути. Можливо, лише одне ваше запитання: «Доброго дня! Чим вам допомогти?» зробить її трохи щасливішою.
Людина, яка не чує, або людина з порушеннями слуху – ось два коректних варіанти. Неправильно казати «глухонімий», тому що глухонімих людей не існує. Люди, що не чують, можуть видавати звуки, але не можуть навчитися говорити, тому що не чули зразка мови.
Хоча Українське товариство глухих (УТОГ) вирішило, що їх треба називати глухі або слабкочуючі, все ж слово глухий може мати негативне (образливе) забарвлення.
Курс на ВУМ
Курс для вчителів інклюзивних класів
Курс на МЕГОГО
Телеграм-канал проєкту Відчуй
P. S. Подивіться фільм «Привіт сім’ї». За сюжетом, головна героїня – ділова жінка (Сара Джессіка Паркер) разом зі своїм бойфрендом їде на різдвяну зустріч з родиною свого хлопця. Фільм за жанром комедійний, але підіймати багато важливих питань. Один з членів родини має вади слуху і в його присутності вся родина спілкується, теревенять між собою жестовою мовою.
{{read_more|Читайте також| 242, 4618}}
Джерело фото Depositphotos
Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram