Osvitanova.com.ua

Упродовж поколінь народження дітей вважалося необхідністю і навіть обов’язком. Мати власних дітей було безумовною частиною дорослого життя. Однак останніми роками цей традиційний погляд дедалі менше домінує, адже дедалі більше людей вирішують відмовитися від репродукції, пояснює виданню BBC Science Focus нейробіолог Дін Бернетт.

Водночас дослідження показують, що задоволення, яке ви відчуваєте у своєму житті — незалежно від того, вирішите ви мати дітей чи ні, — залежить від багатьох складних факторів. LIGA.Life зібрала думки експертів щодо впливу батьківства на наше життя.

Що кажуть дослідження

У багатьох частинах світу панують переконання, що наявність дітей є ключем до щастя і що люди, які не мають дітей, не реалізуються у своєму житті. Про це пояснює в публікації видання The Conversation.

Дослідження за участю жінок, які за власним бажанням не мають дітей, показують, що більшість відчувають, що вони мають гарне почуття ідентичності та індивідуальності. Вони відчувають, що мають більше свободи та контролю над своїм тілом, життям і майбутнім. Жінки, які не мають дітей, також говорять про більшу фінансову стабільність, хоча вищий соціально-економічний статус — необов’язковий фактор, щоб вирішити не народжувати дітей.

Жінки та чоловіки, які не мають дітей, також у середньому менше піддаються стресу та повідомляють про більше задоволення від свого шлюбу.

Тоді як в одному з досліджень чоловіків, які залишилися бездітними за власним бажанням, більшість з них задоволені своїм рішенням і зазначають, що «щасливі мати більше свободи у своєму житті». Лише невелика кількість респондентів висловила жаль з цього приводу — переважно через те, що вони не матимуть нащадків. Однак науковці зауважують, що чоловіки без дітей ризикують відчути зниження загальної задоволеності життям у старшому віці, якщо їм бракуватиме соціальної підтримки.

Водночас дослідники Принстонського університету стверджують, що рівень задоволеності життям у батьків і бездітних людей загалом однаковий. Але є нюанс: батьки одночасно переживають більше щоденної радості та більше щоденного стресу, ніж ті, хто не має дітей.

Парадокс батьківства

Батьки можуть бути щасливими та мати наповнене сенсом життя, але задоволення від батьківства часто проявляється з часом. Воно також залежить від багатьох факторів, які нерідко виходять за межі їхнього контролю.

На перших етапах після народження дитини багато батьків стикаються з тимчасовим погіршенням самопочуття — явищем, яке отримало назву «парадокс батьківства». Це пояснюється тим, що новонароджена дитина може заважати задоволенню базових потреб, як-от сон, збалансоване харчування та соціальні контакти. Жінки також частіше повідомляють, що почуваються нещасливими. Це може бути пов’язано з тим, що тягар догляду за дитиною непропорційно лягає на плечі матерів.

Проте дослідження показують, що сімейна та соціальна підтримка, рівна залученість партнера та сприятлива державна політика здатні суттєво знизити рівень стресу, пов’язаного з вихованням дітей. Наприклад, у Норвегії, де існує багато сімейних програм, жінки не повідомляють про зниження рівня щастя після народження дітей. Це пояснюється тим, що в країні існує багато сімейних програм, які дозволяють обом батькам виховувати дітей і розвивати кар’єру.

Хоча батьківство — це виклик, воно може приносити щастя, радість і відчуття глибокого сенсу життя. Досвід виховання дітей нерідко приводить до евдемонічного добробуту — глибокого задоволення, що виникає з усвідомлення гідного та осмисленого життя, яке відрізняється від короткочасного відчуття щастя.

Це почуття можуть відчувати й чоловіки, й жінки. Однак для жінок рівень евдемонічного добробуту часто залежить від того, наскільки рівномірно розподілені батьківські обов’язки між партнерами.

Чайлдфрі та вибір

Одним із найпоширеніших питань серед тих, хто не має дітей, є: «Чи не пошкодую я про це згодом?»

Дослідження серед літніх людей, які свідомо обрали бездітність, свідчать, що більшість із них задоволені своїм життям і не відчувають погіршення психічного здоров’я.

Головний фактор, який визначає рівень задоволеності життям у цьому випадку, залежить від того, чи відчувають вони контроль над цим рішенням.

Водночас дослідження за участю чоловіків, які не змогли мати дітей через безпліддя, показали, що багато були засмучені через це, хоча це відчуття смутку зменшувалось у міру старішання. Але так само як і жінки, які вимушено залишаються бездітними, чоловіки часто знаходять способи переосмислення своєї ідентичності та ролі в суспільстві поза межами батьківства, що допомагає їм відчувати задоволення та сенс у житті.

Якщо ви вагаєтеся з вибором, що говорить наука?

Жінок досі регулярно критикують за те, що вони вирішили не ставати матерями. А лікування за допомогою екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) має вищий попит, ніж будь-коли, розповідає доктор Дін Бернетт.

Хто має рацію? Що говорить наука? Чи будете ви щасливішими з дітьми, чи без них?

Очевидно, що це набагато складніше питання, ніж здається, оскільки індивідуальні фактори відіграватимуть величезну роль у кожному рішенні та усвідомленні можливих наслідків.

Нейробіолог Дін Бернетт зазначає, що початкові етапи батьківства є надзвичайно інтенсивними, особливо для матерів. Пологи та процес годування супроводжуються викидом окситоцину — гормону, який посилює емоційні зв’язки та сприяє задоволенню від взаємостосунків.

Отже, емоції, які ви відчуваєте, маючи дітей, будуть набагато інтенсивнішими, ніж ті, які ви, ймовірно, відчували б без них.

Дитина також викликає специфічну реакцію мозку: її запах, риси обличчя, вразливість і розміри стимулюють захисні інстинкти та прив’язаність. Це явище пояснює, чому «милі речі» загалом викликають у нас позитивні емоції. 

{{read_more|Читайте також| 2210, 2716}}

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram

Поширити у соц. мережах: