Багато хто з батьків вважають, що діти даремно витрачають час на ігри. З одного боку, вони мають рацію, але є й інший бік… Саме про нього й піде мова у даному матеріалі. Ми пропонує кілька комп’ютерних ігор, які не тільки допоможуть дітям провести час із користю, а й навчитися азам програмування, принципам побудови алгоритмів і стратегічному мисленню.
Щодо цієї гри батьки мають неоднозначні думки — деякі взагалі не розуміють, у чому її суть, вважають, що вона викликає у дітей залежність і всіляко її забороняють. Інші ж, ті, хто розібралися і зіграли самі, кажуть, що найкращою розвиваючої іграшки поки ще ніхто в світі не придумав. Тому, вирішувати вам — грати дитині чи ні. Ми лише розповімо про особливості Minecraft. Під час гри діти керують усіма діями, не просто натискаючи кнопки, а задаючи команди. Команди у вигляді блоків потрібно розставляти в певному порядку, і тільки тоді гравці можуть здійснювати будь-які подальші дії. В результаті Minecraft дає розуміння процесу побудови алгоритму, що і є основою основ програмування. Все просто! Офіційний сайт гри: studio.code.org.
Гра проведе малюка лабіринтами умов, функцій, циклів і налагоджень. Таким чином дитина зрозуміє, в чому саме полягає суть програмування. Гра розрахована на дітей від трьох років, отже вміти читати гравцеві не обов’язково. Гру ви знайдете тут: kodable.com.
Гра ставить наступне завдання: переміщувати коробки на території заводу за допомогою рухомого крана. Начебто, нічого складно. Але це гра «з секретом», тому що в процесі діти засвоять, що таке цикли, процедури і налагодження. Cargo-Bot розрахований на дітлахів від п’яти років. Знайти її можна на itunes.apple.com.
Графіка цієї гри досить примітивна, проте її завдання не розвивати естетичний смак, а навчити програмувати. Дитині належить виконати непросте завдання — створити нейронну мережу для комах. Гравець буде експериментувати з різними вузлами і нейронними зв’язками, потім буде тестувати її, помістивши запрограмоване сонечко або мураху в природне віртуальне середовище. Гру знайдете тут: biologic.com.au/bugbrain/.
Гра дає можливість створювати власні сюжети ігор та героїв за допомогою простих методів програмування. Розрахована вона, на відміну від Minecraft, на підлітків. Гравці повинні розумітися на від’ємних числах, десяткових дробах і системах координат. У Scratch потрібно програмувати, поєднуючи між собою різнокольорові блоки у так звані «стеки». «Стеки» формують скрипти, саме вони і допомагають рухатися і змінюватися персонажам. Сайт гри: scratch.mit.edu.
Ця онлайнова гра для підлітків вчить програмувати за допомогою Java Script, бо саме цією мовою розмовляє головний герой — маг і чарівник. Гра має кілька рівнів, і тим, хто дійде до найвищого рівня, розробники обіцяють працевлаштування в США в якості програміста! Сайт гри: codecombat.com.
Гра дає дитині можливість паралельно навчатися програмуваню та підтягнути свої знання з хімії. В процесі гравець повинен буде створювати нові хімічні елементи для загадкової корпорації під назвою SpaceChem. Розробляючи алгоритми, діти будуть викликати хімічні реакції, ділити ядра клітин і синтезувати різні речовини. Сайт гри: zachtronics.com.
Гра допоможе дітям вивчити мову програмування CBOT. Із її допомогою вони будуть керувати роботами, а ті, в свою чергу, будуть готувати планету для колонізації людьми. Виконуючи різні місії, гравці розберуться у кодах CBOT, напишуть ряд нескладних програм і зможуть скористатися підказками, якщо щось буде незрозуміло. Сайт гри: colobot.info.
Ця гра поєднує собі драйв перегонів та спокій логіки. Щоб управляти гоночною машиною, гравцеві потрібно не кнопки натискати, а створити штучний інтелект. У CodeRally буде цікаво грати тим дітям, які знайомі з основами Java або з будь-якою іншою об’єктно-орієнтованою мовою програмування. Завантажити гру можна тут: ibm.com/developerworks/community/blogs/code-rally.
Гра з детективними елементами дасть можливість відчути себе суперхакером. Гравцям потрібно буде зламувати локальні мережі, змінювати паролі, підробляти записи в базах даних і заробляти віртуальні гроші. Гроші потрібні для того, щоб оновлювати хакерський софт, отримувати нові репутаційні бонуси. Офіційний сайт: introversion.co.uk.
Це не ігри як такі, а мови програмування, проте вони є настільки простими, що їх можуть вивчити навіть діти. Вони легко засвоюються, легко читаються і, головне, дозволяють відразу ж отримувати результат при кодуванні, що дуже стимулює дітей продовжувати вчитися. Python та Java Script мають інструменти, що дозволяють створювати прості анімації, власні відеоігри, ботів. Також у вільному продажу є яскраві книги-посібники «Python для дітей» Джейсона Бріггса та «JavaScript для дітей» Ніка Моргана. Офіційні сайти: python.org, javascript.com.
Гра була створена програмістами для програмістів. Розробив її Олександр Лябах із Дніпра. Мета проста — щоб виконувати місії на різних островах і переходити на нові рівні, потрібно написати програмний код за допомогою Python або Java Script. Гра розрахована на тих, хто вміє програмувати або ж старанно цьому вчиться. Останнім рекомендуємо скористатися опцією CheckiO ClassRoom, де учні грають групою і стежать за досвідом один одного. Сайт гри: checkio.org.
Цю гру також створила команда Олександра Лябаха. Принцип у неї такий самий — потрібно писати код для того, щоб виконувати міжгалактичні місії. Гра має ознаки аркади, стратегії і шутера. Фішка її в тому, що тут між собою будуть змагатися два гравця (або дві команди), один з яких програмує на Python, а другий — на Java Script! Лінк на офіційний сайт: empireofcode.com.