Автор тексту: Олена Юрченко
«Освітній десант» з України відвідав найстаршу приватну школу Естонії — Rocca Al Mare, чи просто RAM, як її називають самі учні та вчителі. Діти отримують тут оцінки у відсотках, вчаться на свіжому повітрі та обов’язково відвідують антибулінг-програму. Розповідаємо, як усе влаштовано.
2000 року естонський підприємець Ханнес Там’ярв відкрив у Таллінні першу приватну школу. Він задумав проект на 8000 квадратних метрів у мікрорайоні Рокка-аль-Маре на узбережжі Фінської затоки, поруч з Естонським музеєм під відкритим небом. Щоб реалізувати задум, пан Там’ярв залучив 5 млн євро інвестицій від 16 естонських меценатів.
Територія тут дуже тиха й затишна. Поруч немає жодного житлового будинку, бо більшу частину району займає етнографічний музей. Отож школу спланували без будь-яких парканів та охорони. А саму будівлю спроектували таким чином, щоб із кожного вікна класної кімнати було видно море.
«Школа має випереджати час. Однак головне не це. Треба пам’ятати, що основну роль у розвитку дитини відіграє сім’я і дім. Тому місія школи — підтримувати атмосферу дому. Це одна з причин, через яку ми називаємо нашу школу сімейною», — розповідає Ханнес.
Головний корпус закладу у формі літери Н має назву «Шкільний дім».
Зараз за франшизою RAM також функціонує невелика школа в Іспанії, в Андалусії. Там вчаться в основному діти з естонської діаспори, хоча є й місцеві учні.
Нині в RAM навчаються 870 дітей за 12-річною схемою: 9 років обов’язкової середньої освіти та ще 3 роки для тих, хто збирається вступати до вишів.
«Щоб потрапити до Rocca Al Mare, треба мати певне везіння та стати переможцем лотереї. Адже ми повністю відмовилися від вступного тестування, а на одне місце в нас претендують 11 дітей», — розповідає директор школи Хейті Пакк.
В обхід лотереї до навчального закладу зараховують тільки братів і сестер нинішніх учнів RAM чи її випускників. Таких учнів тут зараз дві третини. Це друга причина, через яку заклад вважають сімейним.
Навчатися в RAM також мають право дорослі члени сімей школярів. Батьки, бабусі та дідусі за бажанням відвідують спеціальні курси, де старших вчать допомагати дітям, підбадьорювати їх та підтримувати.
Вартість року навчання для дітей — 2000–2400 євро.
Одне крило головного корпусу школи відведене під їдальню, басейн і тренажерний зал. У центрі — гардероб, хол та овальна зала для загальних зборів.
В іншому крилі — окремі приміщення для молодшої, середньої та старшої шкіл, що з’єднані між собою галереями. Тут також знаходяться: лабораторія («дослідницька зала»), лекційні аудиторії, бібліотека, художня та музична школи і міні-обсерваторія. В актовій залі — аудіотехніка, кінопроектор і театральні підмостки.
У кожному класі є система клімат-контролю. А електроенергію школа виробляє сама за допомогою сонячних батарей. Навіть у надлишку, тому продає її.
Фірмові кольори RAM — жовтий і чорний. Саме такого кольору шкільна форма учнів. Проте носити її не обов’язково, тому більшість учнів обирає зручний повсякденний одяг.
Харчування в школі платне: обід коштує 0,64-1,28 євро. Також є окреме кафе, де можуть поїсти батьки та гості закладу.
У кожному класі RAM — максимум 24 учні. Під час занять вони не обов’язково сидять за партами, хто забажає — може сісти просто на килимок на підлозі. Для найменших дітей класи облаштовані спеціальними високими партами і «барними» ортопедичними стільцями. Це для того, щоб дитина не почувалася нижчою від учителя, була на одному рівні з дорослими.
Тут вважають, що окрім знань дітям потрібно давати практичні навички, що знадобляться в житті. Тому велике значення приділяють урокам з домогосподарювання. Хлопці й дівчата мають однакову програму. Наприклад, на спеціальній кухні разом готують різні страви. Учнів вчать віддавати перевагу здоровій їжі.
У Rocca Al Mare активно використовують методику навчання на свіжому повітрі. Вона базується на працях естонського реформатора системи освіти Йоханеса Кяйси. Для цього там сконструювали Афінську школу — вуличний клас у вигляді амфітеатру, який вміщає понад 100 осіб. Там проходять концерти або ж звичайні уроки з будь-яких дисциплін, якщо погода дозволяє.
У RAM діє програма «Навчання підтримки» для учнів, що мають труднощі із засвоєнням програми. В Естонії не поширене репетиторство — шкільні вчителі безкоштовно додатково займаються з дітьми, якщо бачать, що потрібна допомога.
Для молодших класів діє антибулінг-програма: діти відвідують психологічні тренінги, де їм пояснюють, як себе стримувати і контролювати, коли раптом виникає бажання когось образити. Також учням розповідають, які жарти краще не дозволяти собі, щоб не посваритися. Вчать, як захистити себе від психологічної атаки і тиску.
Домашні завдання учні можуть виконувати безпосередньо в школі — під керівництвом вчителя в групі продовженого дня. Однак це не обов’язково. Діти можуть самі вирішити, чим займатися після уроків: піти в різноманітні спортивні секції, музичну чи художню школу або просто гратися на подвір’ї. Тут є також сім співочих колективів і два оркестри.
До 5-го класу у Rocca Al Mare немає жодних оцінок. А потім успіхи учнів починають фіксувати в електронному щоденнику. І це — приватна справа учня, вчителя і батьків. Перед усім класом чи на батьківських зборах оцінки не розголошують.
У RAM є власна шкала успішності учнів. Вважається, що 10 оцінок у ній — позитивні і лише одна — негативна. Шкалу розробляли так, щоб у відсотках показати рівень засвоєння знань:
Директор пояснює, що оцінки потрібні лише для того, щоб підсилити мотивацію учнів та підтримувати їхню самооцінку на високому рівні.
Форму оцінювання викладач має право обрати самостійно: усне опитування, перевірка домашніх завдань, тести, практичні й лабораторні роботи, проекти.
Вчителям Rocca Al Mare заборонено ділити учнів на «поганих» і «хороших», порівнювати дітей один з одним і виокремлювати «улюбленців».
Самі себе місцеві вчителі називають наставниками. Пояснюють, що це набагато точніше відображає філософію естонської освіти. Адже вчителі в класичному значенні сучасним дітям вже не потрібні. Учні мають постійний доступ майже до будь-яких знань завдяки інтернету. Але дітей треба навчити засвоювати ці знання та ефективно використовувати на практиці.
Викладачі тут зобов’язані постійно вчитися. Раз на тиждень уроки в RAM розпочинаються на дві години пізніше. Учителі в цей час проводять наради і тренінги.
Третину зарплати викладачам цієї приватної школи виплачує держава. У закладі намагаються тримати рівень зарплат на 20% вище, ніж середня зарплата викладача в муніципальній школі. Тобто викладачі RAM отримують близько 1500 євро на місяць.
Усі учні Rocca al Mare мають вивчити п’ять основних правил, що діють у школі: