Антикорупційна програма — офіційний документ, який розробляє МОН у рамках реалізації державної антикорупційної політики України.
Документ показує, аналізує та оцінює, які корупційні ризики є в роботі Міністерства освіти і науки. І, звичайно, як з ними боротися.
Якщо коротко, то в міністерстві хочуть, щоб у них не було корупції. Тому розробляють антикорупційні завдання і заходи (про них ми пишемо нижче).
Експерти МОН визначили, де саме є ризики виникнення корупції та як їх мінімізувати. Для цього планують створити механізми контролю, які слідкуватимуть за дотриманням правил доброчесності працівниками міністерства.
12 лютого було проведено оцінку корупційних ризиків у міністерстві, на основі чого підготували звіт, який затвердило Національне агентство з питань запобігання корупції.
Ось деякі з ризиків (повний перелік можна знайти в документі).
1) Ускладнена процедура подання документів на ліцензування закладів вищої та професійно-технічної освіти.
Як боротися? Розробити до 1 вересня 2018 року технічне забезпечення, яке б давало змогу подавати заяви та документи в електронному вигляді.
2) Імовірність корупційних діянь щодо захисту дисертацій, які містять текстові запозичення без посилання на джерело.
Як боротися? Створити до 1 грудня 2018 року національний репозитарій академічних текстів. Накопичувати, зберігати та систематизувати їх і надати до них онлайн-доступ.
3) Непрозорий розподіл стипендій на навчання за кордоном для громадян України.
Як боротися? До грудня 2018 року розробити й затвердити порядок отримання та розподілу таких стипендій.
4) Брак визначених умов відповідальності експертів і їхня безоплатна робота під час проведення експертизи проектів наукових досліджень та науково-технічних розробок.
Як боротися? До кінця року розробити порядок проведення конкурсного відбору проектів та розробок, які виконуватимуться вишами і міністерськими науковими установами за рахунок держбюджету.
5) Порушення вимог фінансового контролю.
Як боротися? Проводити роз’яснювальну роботу щодо вимог та подання декларацій, наполягати на повідомленні про суттєві зміни в майновому стані. Надавати допомогу в заповненні декларацій. Здійснювати контроль за їх своєчасним поданням.
Зокрема, представники служби управління персоналом, бухгалтерської та юридичної служб, структурного підрозділу внутрішнього аудиту.
А також уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції МОН. За необхідності до складу комісії можуть залучити представників громадськості та експертів.
Комісія координує виконання програми, мінімум раз на півроку моніторить цей процес і дає оцінку діяльності.
За реалізацію кожного з пунктів програми призначено окремих відповідальних осіб.
Якщо комісія виявить порушення, спочатку буде проведено внутрішнє службове розслідування. А потім, якщо факти підтвердяться, справу передадуть до компетентних органів. Далі вона розглядатиметься згідно із законодавством.
Пропозиції та зауваження щодо Антикорупційної програми МОН можна надсилати до 2 березня на електронну адресу cheshko@mon.gov.ua.