На семінарі в Києві 21 жовтня 2021 р. Паата Амонашвілі провів паралелі між принципами гуманної педагогіки (ГП) та принципами ефективного управління педагогічним колективом. Я записала тезисно і пропоную вам скласти свою думку щодо цього питання.
Управління засноване на примусі не настільки ефективне, як управління, яке ґрунтується на злагоді/згоді й домовленостях. Від ГП тут пошук внутрішньої мотивації й спільних рішень.
Працівники негативно сприймають критику. Ні діти, ні дорослі не люблять, коли їм вказують на їх помилки. ГП не толерує критику. Краще сказати:«Ти все зробив добре. Прийми дружню пораду».
Щоб команда працювала з натхненням, її треба хвалити. Як, власне, і дітей.
Співробітники копіюють/наслідують лідера. По риториці викладачів/кураторів/тьюторів можна сказати, який в них директор. Так само з батьками й дітьми.
Співробітники не чинять опір рішенням, якщо вони брали участь в обговоренні, навіть якщо їм це рішення не подобається. Залучайте дітей до сімейних нарад. Дайте їм відчути свою значущість – їх думка важлива.
Керівник має допомогти співробітникам знайти мрію. Не матеріальну, а ту, яка має форму служіння.
Завдання лідера – створити плідне середовище для працівників. Батьки створюють середовище, в якому проростають зерна можливостей дитини...
Якщо керівник очікує чогось від співробітників, то хай навчить їх цього. Не треба очікувати від дітей того, чого не вмієш сам...
Єдність команди зміцнюється спільними справами. Керівник має призначити людину, яка б взяла на себе організацію спільних справ команди, тому що спільні справи об'єднують і зміцнюють спільноту – як колектив, так і сім'ю.
Не забувайте – рано чи пізно нас звільнять (діти підростуть), а ми живемо і розвиваємось і на нас чекають нові висоти...
Паата Амонашвілі: «При гуманному підході діти хочуть навчатися і ходити до школи»
Шалва Амонашвілі: «Ніколи не жалійтесь батькам на дітей!»
Коментарі 4
Зоя
Я повністю підтримую дані твердження. Народна мудрість є цьому підтвердженням :"Стався до інших так, як хочеш щоб ставилися до тебе"
Валентина
Спільним є : - пошук внутрішньої мотивації й спільних рішень; - команду треба хвалити; - завдання лідера – створити плідне середовище для працівників; -якщо керівник очікує чогось від співробітників, то хай навчить їх цього; - ми живемо і розвиваємось і на нас чекають нові висоти;
Людмила
Прочитавши Ваші тези, хочу сказати, що велика мудрість у кожному рядку. Життя має безліч доказів, що саме гуманний підхід до УСЬОГО є результативним, а у випадках стасунків між людьми особливо. Управління педагогічним колективом (і будь яким колективом) - процес не простий, але цікавий! Кожна людина - неповторний шедевр, зі своїми особливостями і потребами, поглядами і задатками. Я вважаю, що саме добро, злагода, розуміння , душевні співпереживання . спільні справи, значущість кожного ..... здатні змінювати все на краще та рухати вперед! І цьому треба вчитись постійно! Є мудрий вислів "У всьому, як ти хочеш щоб поступали з тобою, поступай і ти так". Ось формула успіху кожної людини і звичайно, і керівника!
Валентина Тихон
Так ми живемо і розвиваємося на часі нові компютерні технології інші підходи як до вихованців так і до працівників
Якщо ви зареєстрований користувач і хочете додати коментар то вам потрібно увійти, або ви можете додати коментар нижче анонімно.