Мене звати Софія Гошко, і я вивчаю «Комп’ютерні науки» в ЛНУ ім. Івана Франка та паралельно працюю як Trainee Ruby Software Engineer у SoftServe. За ці кілька років я встигла пройти весь спектр емоцій — від страху, що AI замінить розробників, до захоплення від програмування на Ruby. І це не кажучи про зміни на ІТ-ринку, коли новачкам треба докласти багато зусиль і часу, щоб отримати першу роботу. В моєму випадку від першого стажування до співбесід на проєкт пройшов майже рік.
У цій статті для DOU я розповім про свій досвід навчання, як я обрала для себе Ruby, а також що допомогло мені знайти роботу в умовах кризи в ІТ. Думаю, це особливо буде помічним людям, які шукають можливості, щоб почати свою карʼєру в ІТ, а також студентам технічних спеціальностей.
Передмова: з чого все почалось
Моя технічна освіта розпочалась з навчання в Технологічному фаховому коледжі при Національному університеті «Львівська політехніка» на спеціальності комп’ютерна інженерія. Там я пройшла перші два курси з коледжу і після вступила на перший курс бакалаврської програми «Компʼютерні науки» на факультеті Прикладної математики та інформатики в ЛНУ ім. І. Франка. Обрала я цей факультет через позитивні відгуки моєї родини — вони розповідали, що викладачі тут дійсно вчать мислити логічно і системно. Крім того, навчання на цій спеціальності було в форматі спільної освітньої програми з SoftServe, коли ти можеш отримати практичний досвід ще в університеті, що мало значні переваги у перспективі.
Перший та другий семестри в університеті припав на кінець пандемії COVID-19 та початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Я пам’ятаю, як писала лабораторні роботи у своєму підвалі під час обстрілів, загорнута в ковдру, щоб зігрітися. Часто виникали проблеми з інтернетом та електропостачанням. Ці умови були далеко не ідеальними, але ми продовжували вчитися, пристосовуючись до нових реалій.
Викладачі намагалися підтримувати нас, проводили регулярні онлайн-лекції та надавали додаткові матеріали для самостійного вивчення. Цей час вимагав самоорганізації та дисципліни, попри всі складнощі. Завдяки підтримці родини та друзів, мені вдалося зосередитися на навчанні.
Чому Ruby, або як я стала Ruby-розробницею
Саме моя родина і була для мене стимулом піти в ІТ. Моя сестра працює вже більш ніж 15 років тестувальницею, а мій брат розробник вже понад 10 років і теж починав з Ruby. Він навіть намагався мене надихнути на вивчення Elixir ще перед тим, як я пішла навчатись до університету, дав мені книжку з цієї мови програмування, але для початківця це було заскладно, ніби з нуля починати читати китайською.
Загалом, щоб зрозуміти, яка мова програмування мені найбільше підходить, я регулярно відвідувала додаткові онлайн-курси та вебінари. Одного разу я дізналась, що від SoftServe Academy стартує курс з Ruby для студентів. І це здалось мені чудовим шансом заглибитися в цю мову програмування, тож я ризикнула і поєднувала основне навчання з курсом. Деякі пари збігалися по часу, але хоча б іспити були в різний час.
Після успішного проходження вступних інтерв’ю, я розпочала навчання на курсі. Окрім теоретичної частини, там також була обовʼязково практична — на реальному проєкті. Тоді в SoftServe Academy розробляли для громадської організації Zero Waste Lviv калькулятор відходів для українців, щоб скорочувати кількість сміття. Цей досвід був надзвичайно цінним — я працювала з реальними завданнями і вперше не зі своїми одногрупниками. Якраз робота в команді була однією з ключових навичок на проєкті.
Загалом це був прикольний проєкт, з найбільш суттєвих задач — мені доручили створити повноцінні функції управління даними Crud: Create, read, update, delete. Це був і front, і back через MVC-архітектуру. І я почала цим займатись, створила все, що було необхідно.
На курсі я добре себе показала, і в січні 2024 року мені написали рекрутери SoftServe, що найближчими тижнями відкриється вакансія на Trainee позицію. Це був довгий процес — з того моменту до першого інтервʼю пройшло близько трьох тижнів. До нього я готувалась по максимуму, треба було знати багато різних технологій, працювати з Docker, Jenkins, React. Дивилась різні курси та матеріали на ці теми. Наприклад, для ознайомлення з JavaScipt я дивилась The Complete JavaScript Course 2024: From Zero to Expert!, для React — The Complete Guide 2024 (incl. Next.js, Redux). А щодо Ruby та Ruby on Rails, то є чудова документація за цими посиланнями guides.rubyonrails.org та rubygarage.github.io
Інтервʼю було з PM та Senior Software Developer. Все йшло досить добре до моменту, коли PM запропонувала перейти на англійську. Тоді я цього не очікувала і трохи розгубилась. Розуміла я їх добре, а от мене — через раз. Попри це, ми змогли добре поспілкуватись і все, що мені залишилось — чекати результатів.
На це пішло ще близько тижня, я уточнювала в рекрутерки, чи щось вже чути, пінгала. І одного разу мені написали — Як пишеться твоє імʼя англійською? Я здивувалась, одразу відписала і за кілька хвилин мені подзвонили і повідомили, що я найкращий кандидат на позицію. Це було неймовірно!
Потім був мій перший день, і впродовж тижня-двох в мене був онбординг з моїм PM, де вона мені розказувала організаційні деталі проєкту. Я познайомилась з командою — з колегами ми швидко знайшли спільну мову, я легко можу попросити фідбек, щось уточнити і часто мені дають поради, як краще. А ще кожен раз тішусь, коли кажуть, що «так все прекрасно».
Три підходи для досягнення мети
Моя історія — це приклад, як можна досягнути бажаного завдяки наполегливості та регулярності, а також терпінню. Починаючи карʼєру у сфері ІТ, треба розуміти, що це не так швидко, проте ваш вклад в себе і свої знання окупиться.
Наразі для себе я сформулювала три підходи, які я б радила тим, хто також хоче отримати стартову позицію в ІТ:
1. Знайдіть улюблену технологію та розвивайтесь в ній
В університеті я також вивчала Python, C#, С++, проте Ruby зацікавила мене найбільше. На ній можна створювати різні вебзастосунки, API. Проте додам, що як першою мовою програмування для вивчення її складно рекомендувати. Краще вивчити спочатку явно типізовану мову програмування і тоді вже опановувати Ruby.
2. Шукайте можливості і запасіться терпінням
Щоб отримати першу роботу в ІТ, треба розуміти, що це не завжди про швидкий результат. Зараз треба постійно вчитись, удосконалювати свої знання, щоб вирізнятись та мати кращі шанси на працевлаштування. Відвідувати цікаві заходи, лекції, курси та шукати стажування — це must have. Мені особисто цікаво розвиватися у напрямку Full Stack розробки, тому я планую зосередитися не лише на Ruby, а й вивчати інші мови та фреймворки. Я впевнена, що постійне навчання і розвиток — ключ до успіху в ІТ.
3. Обирайте освітню програму з можливістю стажування і менторства
На програмі «Компʼютерні науки» я мала можливість ще з моменту вступу спілкуватися з менторами, практиками ІТ-сфери, розвивати гнучкі навички паралельно з технічними знаннями. У такому середовищі ти не тільки здобуваєш освіту, а й прокачуєш свій нетворкінг. У підсумку легше поставити питання, попросити пораду.
Дуальна складова, коли можна отримати перший практичний досвід та вміння працювати в команді ще під час навчання на бакалавра, для мене стала великим плюсом у спільних освітніх програмах. Крім цього, частина практичних в межах стажування зараховується університетом.
З універом або без: чи потрібен ІТ-спеціалісту диплом ВНЗ
Вибір ІТ-спеціальності: що треба знати про штучний інтелект, хмарні рішення та кібербезпеку
Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram
Якщо ви зареєстрований користувач і хочете додати коментар то вам потрібно увійти, або ви можете додати коментар нижче анонімно.