Osvitanova.com.ua

Олеся Калинич, вчителька Хустської гімназії-інтернату, у власному блозі  в іронічній  формі описала типи сучасних педагогів. Класифікацію вона розробила на основі багаторічних спостережень та власного педагогічного досвіду. Також вона зазначає, як вчителю впізнати свій тип – абзац про свій тип йому/їй видасться неправдоподібним або занадто гіперболізованим.

Типологія сучасних вчителів

1. Учитель-колекціонер

Такого вчителя можна помітити на багатьох майстер-класах, тренінгах. Дуже часто  реєструється на онлайн-курси заради важливої мети – отримати сертифікат. Його професійна лексика рясніє поняттями скрайбінг, леп-бук, сторітелінг, blended lerning, гейміфікація... Зазвичай учитель цього типу не використовує всі практики в роботі, адже його завдання – колекціонувати :) .

2. Учитель-фотограф

Добре, що сучасна дійсність винайшла Instagram. Адже зараз важливо не провести урок, а зробити про нього фотозвіт – так би мовити, довести, що урок був, що діти до школи прийшли, за партами (бажано якось їх гарно скласти) сиділи. Для фотографа важливе використання “спецефектів” у кадрі: побільше карток, побільше наліпок, побільше… та будь-чого, головне побільше. Тоді кадр яскравіший. Чим більше фото, тим кращий учитель :) .

3. Учитель-блогер

Щойно пролунав дзвінок на перерву, а вчитель-блогер уже повідомив півсвіту, що сьогодні в нього було на уроці, що написали діти у творах і про що він думав протягом останньої години. Байдуже, що це не завжди цікаво іншим, адже колеги зазвичай роблять те саме, що й блогер, тільки не публікують :) .  Підтримує тісні зв’язки з учителями всіх типів, бо вони – джерело його творчості.

4. Учитель-підприємець. 

Продати можна все – ось девіз учителя цього типу. А й справді, чого б не підзаробити на власному труді? У хід ідуть тести, таблиці, схеми, блокноти, щоденники. А що? Є попит – є пропозиція :) . Якщо вчитель-підприємець іще й дуже творчий, то він може продавати й роботи фотографа, і блогера, й інших підприємців.

5. Учитель-НУШ

Він попереду всіх змін. Концепцію НУШ іще тільки писали, а цей учитель уже поділив клас на 7 зон. Його зачаровують усі реформи і, як наслідок, не влаштувують написані кимось конспекти чи підручники. Він готовий створювати нові методики й навіть нові правила. Часто це нове – трохи “закручено-перекручене” старе. Потай від зайвого ока учитель-НУШ усе-таки полюбляє користуватися добре перевіреним “старим”.

6. Учитель-ностальгія

Він твердо переконаний: раніше все було не так. І діти були вихованіші, і вчителів шанували, і програма легша, і підручники зрозуміліші. Живе спогадами (на рівні зітхань) про минуле. Намагається минуле пристосувати до вимог 21 століття, але зазвичай йому це не вдається, що викликає ще більше суму, відчаю й безнадії.

7. Учитель-детектив

Завжди в пошуку – тільки не себе, а винних. Любить у невдачах когось звинувачувати. Не важливо, хто винен: родичі учня, підручники, програми чи МОН узагалі – головне, щоб можна когось критикувати. Часто страдниками стають “ностальгісти”, які еволюціонували й вирішили не просто страждати, а озвучити наболіле. Прикметно, що “детективи” самі нічого не створюють, адже інакше їх теж можуть у чомусь звинуватити.

8. Учитель-прокурор

Його основне покликання – шукати недоліки в роботі інших, критикувати й засуджувати, виносити вироки. Зазвичай такий учитель  діаметрально протилежний до вчителя-НУШ. “Прокурор” нічого власного не пише, бо поле його діяльності – критика вже створеного кимось. Типологічно “прокурор” близький до “детектива”, але є головна відмінність: прокурор критикує, не вдаючись до пошуку причин явища.

9. Учитель-ксерокопія
Такий учитель не переймається творчістю. Та й для чого, якщо є вчитель-блогер, який описує весь процес навчання, учитель-НУШ, який і так усе зробив, та ще й учитель-підприємець, у якого можна багато чого купити?

10. Учитель-тінь. 
Він за всіма спостерігає. У соцмережах не коментує практично нічого, щоб не помилитися й не бути підданим критиці. Не можна сказати, що вчитель-тінь не творчий. Ні, часто навіть навпаки. Просто в нього принцип “Мовчання – золото”. Зазвичай про “тінь” знають у вузьких колах і міні-групах, де йому фізично сховатися неможливо.

11. Просто вчитель. 

Він просто любить дітей і намагається бути чесними і з ними, і з собою. Він професійний. Його уроки цікаві. Часом просто вчитель поєднує ознаки кількох вище наведених типів, але сказати, який у ньому тип переважає точно, важко. Зараз, читаючи цей текст, просто вчитель посміхається, бо розуміє, як важливо в сучасному світі бути оригінальним, сучасним і водночас залишатися собою.

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram

Поширити у соц. мережах: