Українці взяли участь у написанні щорічного Радіодиктанту національної єдності 2024 року. Цьогоріч він називався «Магія голосу», його авторка Оксана Забужко присвятила Українському Радіо, що святкує своє сторіччя у листопаді 2024 року. Суспільне Культура розтлумачив слова та фрази, з якими в учасників могли виникнути труднощі.

  • Брехунець — поширена побутова назва радіоточки за радянських часів, ніби глумлива та образлива, адже відсилає до обману та неправдивої інформації. Радіо за радянських часів було майже в кожному домі, адже після Другої світової дротову радіомережу проклали по всій країні.
  • Тати-мами — батьки, родичі, старші люди. За чинним правописом складні слова, утворені внаслідок поєднання близьких за значенням слів, що передають єдине поняття, варто писати через дефіс (параграф 35, пункт 5).
  • Чутися в гурті означає відчувати себе частиною спільноти. Словник синонімів Полюги пропонує пояснення слова як «вчуватися, прослухуватися, зачуватися». А от Словник Грінченка наводить два пояснення "чутися": як «бути почутим» («Знали б люде, — чулись би непороки на їх, а то усі шанують» та «Чулися молоді жарти») та «почуватися» («Ой коні, коні, ведмеді, чи чуєтеся на силу, чи довезете княгиню?») — у нашому випадку актуальне друге.
  • Модуляція — інтонація, тон голосу.
  • Засланчий — від «заслання». В радянській культурі цей термін вживався на позначення кримінального покарання та засудження з обов’язковим поселенням у певній місцевості на термін, зазначений у вироку.
  • З півслова — одразу, без довгих пояснень. Важливо, що в цій ідіомі «півслово» є одним поняттям, тому пишеться разом.
  • Сталінські роки — роки СРСР за часів Йосипа Сталіна. Згідно з правилами, назви історичних подій, епох, війн, геологічних періодів тощо, які стали загальними, пишемо з малої літери.
  • Танґо — жанр музики і танець, притаманний регіону Ла-Плата. Він був поширений в Уругваї та Аргентині. Походження назви танцю й досі викликає дискусії та суперечки серед дослідників. Та згідно зі «Словником-довідником вживання літери ґ» (Львів, 1993) українською мовою це слово варто писати з літерою ґ. Натомість чинний правопис на цю тему говорить так: звук [g] та близькі до нього звуки, що позначаються на письмі буквою g, звичайно передаємо буквою г: аванга́рд, агіта́ція, агре́сор, бло́гер, лінгві́стика, негативний, се́рфінг), а буквою ґ передаємо звук [g] у давнозапозичених загальних назвах, таких як ґа́нок, ґатунок, ґвалт, ґра́ти, ґрунт.
  • Гулагівський — від абревіатури ГУЛАГ (рос. Главное управление исправительно-трудовых лагерей, трудовых поселений и мест заключения). Чинний правопис стверджує, що суфіксальні утворення від звукових абревіатур пишемо малими буквами: оо́нівський, тю́гівець (параграф 61, пункт 2).
  • 1960−1980-ті: відповідно до правопису числівників, якщо два порядкові числівники розділені тире, нарощуємо: тільки другий числівник, якщо відмінкові закінчення числівників збігаються.

Читайте також
Запрошуємо освітян на ITeachers Meetup «Командна робота для успішних навчальних проєктів»

Запрошуємо освітян на ITeachers Meetup «Командна робота для успішних навчальних проєктів»

Як сформувати сильну команду та створити середовище для продуктивної взаємодії, що стане ключем до успіху у ваших навчальних проєктах
31.10.2024 0

Джерело фото Depositphotos

Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram