Освітня консультантка Марьяна Калабухова в своєму блозі у фейсбуці розкриває секрети успішної профорієнтації. Вона пояснює, чому варто відмовитися від вибору конкретної професії, якщо сучасний ринок праці пропонує безліч можливостей у межах однієї сфери діяльності. Гнучкість, адаптивність та поєднання навичок – ось що допоможе бути завжди на крок попереду змін!розповіла, якої помилки припускаються випускники при виборі професії у 90%.
До мене на консультацію приходять люди, які вже десь проходили роботу з профорієнтації, але «так нічого і не зрозуміли, що робити». Причин може бути маса, але найголовнішою я вважаю перелік конкретних професій. Ну типу ким ти будеш працювати коли виростеш.
В більшості подібних списків є такі професії, які взагалі вже не існують або зникають чи автоматизуються.
Є навіть не професії, а рід діяльності, тобто «режисер» або «депутат», «краудфайндер» тощо. Для людини, яка не розбирається в нюансах і не знає різницю між «професією» і «родом діяльності» – це абракадабра.
Є абсолютні і тотальні анахронізми. Саме тому я і не люблю термін і явище «профорієнтація» – він застарілий і в самій його етимології є слово «професія». А на сьогодні це вкрай неактуально і неефективно.
Чому?
У сучасному світі багато професій змінюються або зникають через технологічний прогрес і автоматизацію. Сфера діяльності дозволяє абітурієнтам бути гнучкими і підготуватися до можливих змін, оскільки їхня кваліфікація може бути застосована в різних професіях всередині однієї сфери.
Найближчим часом прогнозується зникнення ряду професій або їх автоматизація. Але на їх місці виникне майже удвічі більше професій. Тому спрогнозувати, ким саме буде працювати через 5-7 років теперішній абітурієнт, неможливо. А якщо «ставити» на одну професію, то можна проґавити чудові шанси.
Обираючи сферу, а не конкретну професію, абітурієнт має більше можливостей для розвитку кар'єри. Наприклад, після вивчення бізнес-адміністрування, можна працювати менеджером, консультантом, аналітиком або навіть підприємцем — все це є частиною бізнес-сфери. Сфера ІТ на сьогодні нараховує понад 50 професій і цей показник буде тільки збільшуватись. Так само як і сфера будівництва або маркетингу.
Такі сфери, як технології, медицина, або освіта, постійно розвиваються і дають можливість працювати в різних напрямках. Такий підхід дозволяє залишатися конкурентоспроможним на ринку праці навіть у разі значних змін. Крім того «адаптивність» – одна з базових навичок, яка буде вкрай необхідна людям в найближчі роки.
Вибір сфери дозволяє здобути ширший набір навичок, які можуть бути застосовані в різних контекстах. Наприклад, вивчаючи сферу маркетингу, можна одночасно набути навички в управлінні проєктами, креативному мисленні, аналізі даних, що відкриває більшу кількість можливостей. Навички з психології можуть знадобитись не тільки в терапії, але й в роботі педагогів, рекрутерів, консультантів тощо.
Обираючи сферу, особливо перспективну і ту, яка передбачає наявність широкого горизонту можливостей, абітурієнт може обирати після бакалаврату серед декількох професій. Не тільки у своїй сфері, а й в суміжній. Сьогодні професії дуже гібридизовані, це дає безконечні можливості й вибір. Це дає можливість змінювати професійний шлях, не втрачаючи інтересу до роботи.
У кожній сфері є простір для подальшого навчання і розвитку, що дозволяє адаптуватися до нових вимог і знайти себе в різних ролях. Це важливо, оскільки професії змінюються з часом, а ось навички, отримані в певній сфері, можуть залишатися актуальними довгі роки.
Отже, вибір СФЕРИ діяльності, а не ПРОФЕСІЇ на етапі бакалаврату дозволяє абітурієнту зберегти гнучкість і адаптивність на ринку праці, відкриваючи безліч можливостей для розвитку в різних напрямках. Це дає змогу не лише залишатися актуальним в умовах швидких змін, а й вибудовувати кар'єру на основі своїх інтересів та потенціалу.
Враховуючи постійний розвиток технологій і нових галузей, орієнтація на широку сферу діяльності є розумним, ефективним і перспективним кроком на шляху до успішної та динамічної професійної кар'єри.
{{read_more|Читайте також| 6757, 6702}}
Джерело фото Depositphotos
Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram