Що стоїть за загадковими абревіатурами, хто ті люди, що будують цифрові мости, і чому одні професії потрапляють в топ, а інші стають легендою? У нашому новому проєкті «Шлях в IT» ми знайомимо вас із реальними спеціалістами зі світу IT. Сьогодні в центрі уваги DevOps. Про цю професію розповідає Technical Project Manager компанії SoftServe Андрій Черепанов, який точно знає, як злагоджено працює те, чого ми не бачимо, але чим щодня користуємось.
Враховуючи те, що світ продовжує стрімкий рух у сторону SaaS та WebApp продуктів, роль DevOps інженера у ІТ стає все більш і більш важливою. Розгортання нових версій або продуктів, побудова автоматизації загалом, автоматизація тестування, створення інфраструктури, моніторинг і аналітика поведінки інфраструктури і аплікації – це важливі аспекти роботи продукту і велика частина роботи DevOps інженера.
Маючи доволі великий досвід системного адміністратора у Львівського локального Інтернет-провайдера, я подав заявку, надіслав резюме, пройшов вступне інтерв’ю, і потрапив у SoftServe Academy, місце, де можна розпочати свій шлях в ІТ. Оскільки саме з системного адміністрування у свій час зародився DevOps напрямок, я зупинився саме на цьому курсі. Це були три місяці драйву, активної співпраці з однодумцями, хвилювання, спроби, помилки, знову спроби і нарешті – успіх! Дуже сильно надихає зелений результат пайплайну після десятків спроб. Магія автоматичного розгортання інфраструктури – це щось неймовірне.
Далі було інтерв’ю на позицію Trainee DevOps інженера, яке закінчилось фразою інтерв'юера "Йдемо покажу тобі твоє робоче місце!". Через чотири місяці я вже був на посаді Junior DevOps Інженера. Швидкий розвиток подій і успіхи мотивували мене до нових звершень.
Через декілька років я зробив інший вибір, і сьогодні я – Технічний Менеджер проєктів. Технічний досвід дає мені розуміння, чим саме займаються команди, проєкти яких я веду. Комунікація з замовником стала ще більш продуктивною і результативною.
Також варто додати, що на певному етапі моєї кар’єри я вирішив сам стати ментором у SoftServe IT Academy і продовжую це робити до сьогодні вже як експерт. За мого менторства 40 людей стали працівниками компанії.
Вища освіта є корисною, особливо, якщо вона пов’язана з комп’ютерними науками, інженерією, телекомунікаціями, автоматизацією, ІоТ. Проте не варто нівелювати сучасні можливості саморозвитку та альтернативної освіти. Більшість матеріалів є у відкритому доступі і достатньо лише бажання. А якщо ви надаєте перевагу систематизованим курсам, де викладають практики, то вам однозначно варто звернути увагу на Академії великих компаній, які допоможуть впорядкувати ваші теоретичні знання та здобути перший практичний досвід, а також омріяну професію.
Дуже корисним є розуміння теоретичних аспектів інфраструктури, віртуалізації, мереж, принципів розробки програмних продуктів. Це те, що можна освоїти самостійно на безкоштовних ресурсах. Сертифікати хмарних провайдерів є дуже допоміжними у цьому питанні, також підготовка до них – дозволяє вдосконалити власні навички. Сертифікацію варто обирати залежно від того, що використовується на проєкті. Зазвичай сертифікати мають декілька рівнів, тому тут є простір для розвитку на довгий період.
Після цього можна спробувати пройти сертифікацію по Kubernetes або Terraform – що також є дуже популярними та затребуваними інструментами сьогодні.
Якщо немає вищої освіти або ваша вища освіта не стосується комп’ютерних наук, тоді вам однозначно дорога у SoftServe Academy. Сюди звертаються багато студентів і отримують роботу ще під час навчання. Освіта дає теоретичні знання та початкові практичні навички. Справжній досвід все ж таки здобувається на реальних проєктах. SoftServe Academy дає можливість працювати з реальними проєктами під наглядом досвідченого ментора. Практичний досвід також стане в пригоді: контейнери, побудова CI\CD і так далі.
В DevOps можна переходити з іншої ІТ-спеціальності. DevOps має багато спільного з автоматизованим тестуванням, програмуванням, адміністрування тощо. Деякі задачі, які виконує розробник програмного забезпечення вручну або за допомогою IDE – DevOps автоматизує. Тому отримавши знання про інфраструктурні аспекти, дуже легко здійснити перехід.
Також існує така спеціалізація як SET, об'єднує навички автоматизованого тестування і DevOps. Або ж програміст може використовувати SaaS рішення для розгортання власних застосунків, оскільки це вимагає написання лише декількох декларативних файлів і тоді хмарний провайдер здійснить обробку.
Хочу насправді донести думку про те, що майже всі спеціалізації дотичні до DevOps і перехід насправді є легшим, ніж здається.
Мене особисто в цій спеціалізації захоплює магія автоматизації, код який біжить по твоєму екрану, як на ноутбуках у фільмах про хакерів, і тільки тобі зрозумілі дії, які виконуються. Швидким поглядом ти можеш зрозуміти на якому кроці зараз знаходиться твій скрипт. І звісно результат, зелена піктограма – це те що завжди мене надихає
Всім відомо про горизонтальний і вертикальний ріст. Якщо говорити про вертикальний, то це архітектура. Щодо горизонтального росту – обмежень немає. З мого досвіду досвідчені DevOps часто стають Технічними проєктними менеджерами, інжиніринг- менеджерами, технічними директорами тощо.
Зазвичай питання зарплати є конфіденційним і не розголошується, але я б сказав, що стартова зарплата Trainee DevOps інженерів у всіх компаніях є приблизно однаковою. Майбутній рівень вашої зарплати буде залежати від поточних результатів і від вашої активності на проєкті, бажання вчитись, здобувати нові навички і урізноманітнювати ваш досвід.
Сходи в кар’єрі DevOps-інженера такі самі, як і у інших спеціалізацій: Trainee, Junior, Middle, Senior, TechLead. Після цього можна розглядати перехід у спеціалізацію Архітектора або SRE. Також можна перейти у технічного менеджера, що теж відкриває нові можливості до росту і того досвіду, який дозволить стати Технічним Директором.
Щодо трендів в цій спеціалізації, то мені здається, що буде більше SaaS-них рішень, і менше OnPrem інфраструктури. Інтеграція зі штучним інтелектом буде тільки розвиватись і це вимагатиме інтеграції з наявними продуктами.
Автоматизація – давній і надійний друг DevOps інженера. Вони постійно товаришують і розвиваються у паралель. Чим досвідченішим стає DevOps інженер, тим складнішим і більш функціональним стає написана ним автоматизація.
Штучний інтелект – молодий, проте вже доволі популярний друг DevOps інженера і їхня дружба буде тільки поглиблюватись. Штучний інтелект дозволяє пришвидшити роботу і допомогти у простих, проте кропітких завданнях.
Оскільки великою частиною роботи DevOps інженера є контроль роботи існуючих систем або перевірка роботи нещодавно створених, то першим ділом – це перевірка чатів і повідомлень від чат-ботів, які тригеряться моніторинговою системою у випадку ускладнень роботи інфраструктури. Далі – перевірка групових чатів, оскільки дуже часто замовники знаходяться у інших часових зонах і багато чого нового могло відбутись.
Після цього – стендап з командою, обговорення поточних задач і найближчих планів. Допомога іншим членам команди з проблемами, озвученими на мітингу – це теж велика частина роботи DevOps інженера.
Далі – виконання задач, розгортання, перевірка, оновлення – рутинні задачі. Ввечері може бути мітинг з замовником, який є фіналом робочого дня.
Головне розуміти теорію. Дуже часто розв'язання серйозних проблем дуже просте, проте відсутність розуміння якогось елементарного процесу – затягує виконання задачі. Але станом на сьогодні потрібно однозначно володіти навичками та інструментами автоматизації (наприклад Ansible), швидкого розгортання застосунків (Docker), досвід з хмарними рішеннями (AWS, Azure, GCP), знати мови програмування (наприклад, Python, Go або Java).
Щодо софтскілів, то DevOps інженерам, як і усім іншим технічним спеціалістам, варто вміти розставляти пріоритети, планувати та контролювати виконання задач та свій робочий час загалом. А також бути гнучкими під час інцидентів, адже на деякі з них потрібно реагувати оперативно – в такі моменти всі пріоритети змінюються.
Для розуміння процесів варто прочитати книгу автора Джина Кіма "Проєкт “Фенікс". Роман про те, як DevOps змінює бізнес в кращу сторону" – дуже цікава художня книга, яка пояснює багато процесів у DevOps.
За дев`ять років роботи в компанії SoftServe важко виокремити один проєкт, адже кожен з них є унікальним і цікавим. Але наведу як приклад свій перший самостійний проєкт у SoftServeAcademy, коли нам дали доступ до сорс-коду і потрібно було розгорнути аплікацію самостійно.
Спочатку я не знав, з чого почати, проте крок за кроком, аналізуючи отриману на заняттях інформацію, мені вдалось застосувати її на практиці, досить швидко розгорнути інфраструктуру у хмарному середовищі і провести демо.
А одного разу мені довелось відновлювати проєкт, який 2 роки був на паузі. Тобто були всі сорс-коди, побудована інфраструктура, проте вже майже не було людей, які це створювали, і довелось у всьому розбиратись самостійно. За цих 2 роки оновились програмні засоби і деякі навіть перестали бути сумісними.
З боку це виглядало так, ніби ти відкрив старий гараж, на полицях лежать всі запчастини, і тобі потрібно зробити з них автомобіль. І про цей автомобіль ти знаєш тільки те, що у нього має бути 4 колеса. Маю впевненість, що саме зараз дехто з читачів є користувачами результатів моєї роботи.
Компанія SoftServe хоче допомогти розпочати кар'єру в ІТ тим, хто дуже хоче, але не має можливості оплатити курс і пропонує кілька безплатних місць на курсі ветеранам, внутрішньо переміщеним особам та людям із вразливих груп. Для цього обираючи курс поясни в реєстраційній формі, чому на твою думку, ти маєш навчатись безкоштовно. Безплатне навчання в SoftServe Academy можна отримати тільки на один курс.
{{read_more|Читайте також| 6715, 6741}}
Джерело фото Depositphotos
Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram