В Україні офіційно скасовано нагородження випускників 11-х класів золотими та срібними медалями. Відтепер у документах про освіту застосовуватиметься формулювання «з відзнакою».
Міністерство освіти і науки України видало відповідний наказ № 1771, який набув чинності після реєстрації в Міністерстві юстиції. Відтепер у свідоцтвах про здобуття повної загальної середньої освіти не буде згадки про «золоту» чи «срібну» медаль. Їх замінить єдине формулювання – «з відзнакою».
Також внесені зміни до інших офіційних записів:
Формулювання «свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти (для осіб, нагороджених золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні»)» змінено на «свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти з відзнакою».
Позначення «ЗМ» (золота медаль) та «СМ» (срібна медаль) у реєстраційних записах замінені на «ЗВ» (свідоцтво з відзнакою).
Централізоване виготовлення золотих і срібних медалей коштом державного бюджету визнано недоцільним. Основні причини:
Відсутність переваг при вступі. З 2015 року медалі не впливають на конкурсний бал при вступі до закладів вищої освіти.
Нереалістичне зростання кількості медалістів. У 2019 році золоті та срібні медалі отримали 11,4 тисячі випускників, а у 2024-му їхня кількість зросла до 24,8 тисячі. Це майже 9,5% від загальної кількості випускників.
Недоброчесність у визначенні медалістів. Списки претендентів на нагородження формуються ще в лютому-березні, до завершення навчального року. Це створює ризики «підтягування» оцінок за останні місяці, що підриває довіру до системи нагородження.
У 2024 році державний бюджет України витратив на виготовлення медалей 2,936 млн грн. На 2025 рік у бюджетному запиті закладені ще більші суми:
4,6 млн грн – на золоті медалі,
близько 1 млн грн – на срібні медалі.
Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак заявив, що наполягатиме на перерозподілі цих коштів на більш актуальні освітні потреби.
Хоча нагородження медалями скасовано, випускники, які досягли високих результатів у навчанні, все ще отримуватимуть свідоцтва "з відзнакою". Формально це не вплине на вступ до закладів вищої освіти, але залишиться престижною відзнакою для самих учнів та їхніх шкіл.
Водночас це рішення спрямоване на оптимізацію витрат та підвищення прозорості системи оцінювання досягнень випускників.
{{read_more|Читайте також| 6757, 6751}}
Приєднуйтесь до нашої сторінки і групи у Фейсбуці, спільнот у Viber та Telegram