До початку сесії зовнішнього незалежного оцінювання залишаються лічені дні. Учні закінчують підготовку з математики та мов. Усі затамували подих і чекають… Я вирішила поцікавитись, як проходить підготовка до найважливішого іспиту українських школярів.
Випускники поділилися на три категорії. Ті, хто готуються більше ніж півроку, ті, хто готуються в останній тиждень, і ті, хто йде на ЗНО без підготовки. Причому останніх не так вже й мало. Близько 15% .
Способи підготовки до ЗНО теж дуже різняться. Одні обирають репетитора, інші ходять на групові заняття, треті – готуються самостійно. Дітей, які готуються самостійно, приблизно 25%. Це переважно ті, хто гарно справлявся зі шкільною програмою впродовж років, брав участь у олімпіадах та МАН або діти, для яких ЗНО – формальність (які уже є студентами закордонних вузів, складають ЗНО замість підсумкової атестації…).
Абітурієнтів, що обирають репетиторів і курси, – більшість. Вони активно готувались протягом більш як півроку. Для підготовки використовували посібники, що продаються в книжкових лавках, матеріали своїх викладачів, переглядали відео на освітніх каналах YouTube, підписувались на освітні профілі в Instagram та канали в Telegram.
Чи можна провести кореляцію між способом підготовки і результатами, що отримують учні? Думаю, можна. Результати лише на 30% залежать від способу підготовки і на 70% від того, хто готується. Однак, учням, які готуються самостійно, найчастіше не вистачає системи, необхідних джерел інформації, мотивації і регулярності в заняттях. Тому такі абітурієнти, зазвичай, отримують нижчі бали, ніж могли…